V současné době se jeví jako potřebné připomenout některé zásady týkající se přijímání eucharistie, aby se z posvátného setkání člověka s Ježíšem Kristem přítomným ve svátosti oltářní tělem, duší i Božstvím nevytrácela náležitá úcta a pozornost a předcházelo se mj. např. i tomu, aby sv. hostie či její část při podávání nedopatřením upadla na zem.

Instruktážní video.

Přijímání na ruku

• Sejmeme z obličeje respirátor (ještě dříve, než přistoupíme k podávajícímu).
    • Ruce mají být čisté (v době pandemie i dezinfikované).
    • Dlaně jsou otevřené a položené obvykle pravá vespod, levá nahoře (u leváků naopak). Staří církevní otcové říkali: „Stavíš trůn pro Nejvyššího Krále.“
    • Ruce jsou takto připravené ve výši hrudi (srdce), nikoli u pasu, a mírně vztažené dopředu k podávajícímu.
    • Podávající ukáže Tělo Páně (svatou hostii) tomu, kdo přijímá, a řekne jako obvykle: „Tělo Kristovo“; přijímající odpoví: „Amen“. Svatá hostie je přijímajícímu položena na horní, zpravidla levou dlaň.
    • Ten, kdo přijímá, nechá dlaně tak, jak jsou – tedy otevřené. Může poodstoupit krok stranou a ještě před oltářem si pravou rukou (resp. tou, která je vespod) z  dlaně vloží svatou hostii sám do úst. TEPRVE POTOM odchází na své místo v kostele a věnuje se osobnímu díkůvzdání a modlitbě.
    • Svatá hostie se přijme ještě čelem k oltáři – nikam se v dlani neodnáší!

Obě složené a nastavené dlaně mají být volné, proto brýle, klíče, kapesník, růženec, kancionál apod. pro chvíli sv. přijímání dejme do kapsy nebo nechme v lavici.

Na ruce v rukavicích se nepodává!

Pokud by na dlani nebo na prstech ulpěl viditelný úlomek nebo drobeček sv. hostie, pak se prostě slízne – případné drobečky na ruce se rozhodně nikam neotírají!

Přijímání do úst

• Ruce máme sepjaté jako při modlitbě.
    • Přijímající pootevře ústa a mírně vysune jazyk, aby svatá hostie mohla být do úst bezpečně vložena.
    • Věřící odchází na své místo v kostele a věnuje se osobnímu díkůvzdání a modlitbě.
    • současné době je z hygienických důvodů vhodnější, aby ke svatému přijímání přistoupili nejprve ti, kdo přijímají do ruky, a až potom ti, kdo přijímají do úst.

NEZAPOMEŇME!

Vždy musíme přijímat Tělo Kristovo s náležitou a stále platnou dispozicí:

• Být pokřtěný v katolické církvi a žít v jednotě s ní.
  • Pokud člověk žije v partnerském vztahu, má se jednat církevně uzavřené manželství.
  • Srdce ať je nezatížené těžkým hříchem a smířené s Bohem; církevní přikázání stanoví „alespoň jedenkrát do roka přijmout svátost smíření“ - pravidelnému přijímání eucharistie má odpovídat pravidelná zpověď.
  • Přijímat máme s co největší úctou a vírou v reálnou přítomnost Krista Pána ve svátosti.
  • Eucharistický půst platí pro zdravého člověka v délce jedné hodiny před přijetím eucharistie.
  • Kdo obvyklé podmínky nesplňuje, může si přijít pro požehnání. Tuto skutečnost naznačí prstem přiloženým na ústa.

Některá pochybení: